Najlepiej, kiedy w mieszkaniu jest wystarczający dostęp do światła naturalnego, natomiast nie ulega wątpliwości, że pomocniczo zawsze stosuje się również światło sztuczne, szczególnie jeśli z poszczególnych wnętrz musimy korzystać po zachodzie słońca albo potrzebujemy intensywnego światła praktycznego. Właśnie dokładnie tak jest w kuchni, w której panują wyjątkowe warunki. Jakie oświetlenie zastosować w kuchennej przestrzeni? Oto kilka wskazówek.
Punkty świetlne odporne na wyjątkowe warunki
Wybierając punkty świetlne do przestrzeni kuchennej, zwracaj szczególną uwagę na jakość ich wykonania. Wszelkie lampy, plafony i kinkiety muszą być odporne na działanie wody, wilgoci, zabrudzeń czy wysokich temperatur i pary wodnej, aby mogły służyć w swojej doskonałości przez długi czas.
Światło w pełni praktyczne
Chociaż oświetlenie w kuchni może być oczywiście dekoracją, to jednak szczególną uwagę zwraca się na aspekty praktyczne tego elementu wyposażenia wnętrz. Dobrym pomysłem jest zamontowanie lampy typu plafon na suficie, który daje mocne, ale rozproszone światło. Dzięki temu korzystanie z blatu roboczego będzie zawsze wygodne. Co więcej, tuż w dolnej strefie szafek wiszących, tuż przy blacie warto zamontować oświetlenie LED, które będzie stanowić oświetlenie uzupełniające, wspierające lampę główną.
W kuchni raczej nie stosuje się kinkietów, które są jedynie ozdobne. Można powiesić dodatkową lampę wiszącą nad stołem, jeśli część jadalniana również znajduje się w kuchennym wnętrzu.